Fototerapia komercyjna

W naszej placówce istnieje możliwość udziału w płatnym programie leczenia światłem.  Obejmuje on 2 tygodniowy cykl naświetlania lampą  do fototerapii 10000 luxów. Każdego dnia seans trwający około 60 minut - optymalnie rano, ewentualnie seans dodatkowy około 30 minut popołudniu.

Pacjenci są wcześniej kwalifikowani przez lekarza psychiatrę lub psychologa klinicznego.

Przez czas kuracji jest prowadzone monitorowanie zmian stanu psychicznego przy pomocy testów - skal objawowych.

Koszt wypożyczenia lampy na  okres 2 tygodni 200zł.

Natężenie oświetlenia

Rodzaj światła

Natężenie oświetlenia (w luksach)

Jasne słońce

32 do 130 tys.

Częściowo pochmurny słoneczny dzień

20480

Pochmurny dzień

10240

Oświetlenie studyjne

1000

Biuro z oknami

640

Oświetlenie jarzeniowe

320

Oświetlenie uliczne

320

Słabo oświetlone pomieszczenie

160

Domy

80

Zmierzch cywilny

3,4

Pełnia księżyca w krajach tropikalnych

1

Pełnia księżyca w bezchmurną noc

0,27

Półksiężyc

0,01

Bezksiężycowa noc, bezchmurne niebo

0,002

Światło gwiazd

10-4

 

O Fototerapii

Informacje ogólne - lampy antydepresyjne Fotovita

Lampy Fotovita są wyrobami medycznymi w rozumieniu ustawy o wyrobach medycznych spełniają wymagania Dyrektywy 93/42/EEC i są wpisane do Rejestru Wyrobów Medycznych. Deklaracja CE 0044 (wydana przez jednostkę notyfikowaną TÜV NORD CERT GmbH oznacza pełną kontrolę procesu projektowania, produkcji i wprowadzania na rynek)

Leczenie światłem w depresji zimowej jest bezbolesne i nie niesie ze sobą niebezpieczeństwa poparzenia skóry, ponieważ lampy nie emitują promieniowania ultrafioletowego.

Objawy niepożądane, jak podrażnienie oczu czy ból głowy, występują sporadycznie i dają się łatwo wyeliminować poprzez skrócenie czasu naświetlania
i zwiększenie odległości od źródła światła.
Naświetlanie należy rozpocząć natychmiast po zaobserwowaniu pierwszych objawów depresji sezonowej lub na tydzień przed zmianą czasu z letniego na zimowy. Fototerapię powinno stosować się dwa razy dziennie: rano i wczesnym wieczorem (co najmniej na dwie godziny przed snem).
Zaleca się, aby każdy seans lampą antydepresyjną trwał od 30 do 60 minut. Pacjent powinien siedzieć w odległości około pół metra przed lampą i co chwila spoglądać w światło.

Fototerapia pomaga w regulowaniu dobowego rytmu snu i czuwania (szczególnie ważne dla osób cierpiących na bezsenność). Ułatwia życie osobom pracującym na zmiany oraz ludziom podróżującym między kontynentami, którzy cierpią na syndrom "jet lag" spowodowany zmianą stref czasowych.
Fototerapia lampą Fotovita nie może być stosowana jedynie u osób zażywających leki, które wywołują nadwrażliwość na światło oraz u ludzi ze schorzeniami narządu wzroku.
Fototerapia jest skuteczna w 80 proc. przypadków i nie powoduje skutków ubocznych. Jej efekty widać już po kilku dniach.

Fototerapia jest bardzo wygodna - można ją stosować w warunkach domowych
Brakuje Ci czasu w domu? Stosuj lampę w pracy!

Dzięki Fotovicie z łatwością zwalczysz jesienną chandrę i pozbędziesz się uczucia ciągłego rozdrażnienia i apatii!

Zalety światłoterapii lampami Fotovita FV 10:

 • zapobiega zimowej depresji i jesiennej chandrze
 • usuwa złe samopoczucie, apatię, uczucie smutku i lęk
 • pomaga w walce z bezsennością
 • pomaga w walce z okresową bulimią
 • łagodzi objawy zespołu napięcia przedmiesiączkowego
 • jest tańsza od farmakoterapii
 • jest bezpieczna, można ją stosować nawet u kobiet w ciąży i podczas karmienia
 • nie powoduje skutków ubocznych
 • wszelkie wymagane certyfikaty medyczne

Musisz wiedzieć, że:

Jeżeli dręczy Cię uczucie smutku i nieuzasadnione lęki, masz trudności ze skupieniem uwagi, jesteś ospały i drażliwy, masz nadmierny apetyt na słodycze, szybko wpadasz w gniew, brakuje ci motywacji do działania, wydaje ci się, że wszystko jest beznadziejne, a ty sam bezradny wobec rzeczywistości to znak, że możesz cierpieć na depresję sezonową.
Depresję sezonową (zimową) wywołuje brak światła słonecznego we wczesnych godzinach rannych. Jego niedostatek powoduje zakłócenie cyklu snu i rytmu wydzielania hormonów (m.in. melatoniny). Zmienia się też stężenie w mózgu serotoniny, która odpowiada za kontrolę nastroju. Zmiany nastroju rozpoczynają się jesienią wraz z nadejściem krótkich dni, nasilają się zimą i znikają wiosną.

Depresja sezonowa dotyka co osiemnastego dorosłego człowieka, aż 80 proc. cierpiących z powodu braku światła to kobiety. Dwie trzecie chorych nawet nie wie co im dolega.

Jedną z metod leczenia depresji sezonowej jest fototerapia, czyli leczenie światłem. Cierpiącym na to schorzenie zalecane są spacery na świeżym powietrzu, zwłaszcza w słoneczne dni.

Bez słońca nie ma życia - to znana prawda, ale co robić, kiedy pod naszą szerokością geograficzną promienie słoneczne od października do maja to towar deficytowy? Jest na to rada. Na rynku dostępne są specjalne lampy uzupełniające niedobory światła słonecznego.

Światło słoneczne ma natężenie 100 tysięcy luksów. Przeciętna lampa w pomieszczeniu emituje światło o natężeniu zaledwie 500 luksów. Lecznicze światło z lamp Fotovita  do fototerapii ma natężenie od 2,5 do 10 tysięcy luksów.

Fototerapia lampą Fotovita polega na codziennym naświetlaniu oczu sztucznym jasnym światłem. Do uzupełnienia niedoboru światła słonecznego wystarczą dwa seanse dziennie - rano i wczesnym wieczorem (co najmniej na dwie godziny przed snem) po 30-60 minut. Pacjent siada przed lampą w odległości około pół metra i czyta książkę, pisze list albo rozwiązuje krzyżówkę, co chwilę spoglądając w światło. Naświetlanie należy rozpocząć przy zaobserwowaniu pierwszych objawów depresji sezonowej lub - w razie ich braku - na tydzień przed zmianą czasu z letniego na zimowy.

Fototerapia jest skuteczna w 80 procentach przypadków i szybko przynosi efekty. Już po paru dniach jej stosowania odczuwa się ulgę i poprawę nastroju, zmniejsza się też senność i stabilizuje się apetyt.

Naświetlanie lampą Fotovita do fototerapii jest bardzo wygodne, ponieważ można je stosować w warunkach domowych. Jest też bezbolesne i nie niesie ze sobą niebezpieczeństwa oparzenia skóry, ponieważ lampy nie emitują promieniowania ultrafioletowego.

Objawy niepożądane, jak podrażnienie oczu czy ból głowy, występują sporadycznie i dają się szybko wyeliminować poprzez skrócenie czasu naświetlania i zwiększenie odległości od źródła światła. Fototerapia nie może być stosowana u osób zażywających leki, które wywołują nadwrażliwość na światło oraz u ludzi ze schorzeniami narządu wzroku.

Dobroczynny wpływ światła na zdrowie znany jest od stuleci. Już starożytni medycy kazali swym pacjentom zwracać oczy w kierunku słońca. Pierwszy Instytut Światła, w którym leczono chorych na gruźlicę, powstał w 1898 roku, a jego założyciel Duńczyk Niels R. Finsen za swe osiągnięcia otrzymał w 1903 roku Nagrodę Nobla.

W Skandynawii lampy do fototerapii znajdują się prawie we wszystkich ośrodkach zdrowia i portach lotniczych, a także w wielu biurach. W Niemczech używa się ich w blisko 180 klinikach i szpitalach, a we Francji fototerapia uważana jest za najlepsze lekarstwo na chandrę.

Pierwsza polska lampa do fototerapii Fotovita powstała w Łodzi i została zbudowana przez inżynierów z Ultra-Viol we współpracy z fizjologami i psychiatrami Akademii Medycznej im. L. Rydygiera w Bydgoszczy. W sprzedaży są trzy rodzaje lamp emitujących światło o natężeniu 9500, 5000 i 3200 luksów.

Objawy depresji jesienno-zimowej:

 • smutek, lęk, drażliwość
 • kłopoty z koncentracją
 • wahania nastroju
 • jesienna chandra
 • brak motywacji do działania
 • apatia, poczucie beznadziei
 • utrata zainteresowań, zobojętnienie
 • nadmierny apetyt (zwłaszcza na słodycze)
 • nadmierna senność
 • osłabienie popędu seksualnego
 • u kobiet nasilenie objawów zespołu napięcia przedmiesiączkowego

Wpływ światła słonecznego na życie człowieka:

Problemem naszej cywilizacji jest życie i praca w środowisku, gdzie natężenie światła wynosi ok. 500 lux. Jest to o wiele za mało, ażeby nasz organizm funkcjonował prawidłowo. Wielu ludzi reaguje na tę "ciemność" w bardzo wrażliwy sposób, szczególnie jesienią i zimą. Wstaje się przy sztucznym świetle, droga do pracy mija im w mroku, a praca przy sztucznym świetle 500 lux., powrót do domu o zmroku - w domu odpoczynek przy świetle 500 lux. Skutkiem takiego trybu życia może być depresja jesienno-zimowa z wieloma dolegliwościami uprzykrzającymi życie.

Dla przykładu natężenie światła spotykane w naszym życiu:

 • dawka słońca podczas letniego spaceru - 100 000 luksów
 • lampa antydepresyjna - od 2 500 do 10 000 luksów
 • oświetlenie domowe, w pracy - ok. 500 luksów (uważne powszechnie za bardzo dobre)

Niedostatek słońca w okresie jesienno-zimowym można z powodzeniem rekompensować poprzez FOTOTERAPIĘ - ŚWIATŁOTERAPIĘ, czyli leczenie sztucznym światłem. Do tego celu służą lampy antydepresyjne fotovita, które emitują światło o natężeniu wielokrotnie większym niż tradycyjne żarówki. Światło ze zwykłej żarówki wystarcza naszym oczom, żeby widzieć, ale dla mózgu oznacza noc. Światło z lamp do światłoterapii - podobnie jak słońce - reguluje wydzielanie przez mózg serotoniny, substancji chemicznej odpowiadającej za kontrolę nastroju i hormonu snu. światłoterapia ma właściwości lecznicze i profilaktyczne!

Zasady użytkowania lamp Fotovita

Światło słoneczne lub sztuczne zbliżone do niego parametrami, jest najsilniejszym, zewnętrznym regulatorem wewnętrznych rytmów biologicznych człowieka takich jak: czuwanie-sen, dobowe wahania temperatury ciała, rytm dobowy wydzielania niektórych hormonów. Gdy dochodzi do rozchwiania tych rytmów, człowiek zaczyna chorować. Terapia jasnym światłem synchronizuje wewnętrzne rytmy biologiczne, a tym samym przywraca zdrowie. Światłolecznictwo jest uznaną w wielu krajach Europy oraz Stanach Zjednoczonych formą leczenia chorób, których przyczyną są zaburzenia wewnętrznych rytmów biologicznych człowieka.

Zalicza się do nich:

 • depresję zimową
 • zaburzenia snu związane z opóźnieniem pory zasypiania (zbyt późna pora zasypiania i późna budzenia się)
 • zaburzenia snu związane z przyspieszeniem pory zasypiania (zbyt wczesna pora zasypiania i wczesna budzenia się)
 • zaburzenia snu spowodowane pracą zmianową
 • syndrom "jet lag" (przy szybkiej zmianie stref czasowych)

We wszystkich tego rodzaju przypadkach regularne stosowanie światłolecznictwa powoduje ustąpienie objawów.
Chorzy na depresję zimową (chorobę afektywną sezonową - ChAS) w sezonie jesienno-zimowym cierpią na:

 • zmniejszoną aktywność
 • smutek
 • nadmierną senność
 • zwiększone spożycie węglowodanów
 • przyrost masy ciała

Stosowanie lampy Fotovita poprawia samopoczucie i efektywność pracy. Jasne światło lampy pozwala cieszyć się życiem. Przy odpowiednio wczesnym zastosowaniu, niektóre choroby i zaburzenia samopoczucia w ogóle nie wystąpią. Światłolecznictwo nie daje efektów ubocznych, jakie wiążą się ze stosowaniem środków farmakologicznych. Fotovita jest polecana osobom w każdym wieku. Może być stosowana przez kobiety w ciąży i podczas karmienia.
Od 1980 roku prowadzone są systematyczne badania naukowe wpływu światłolecznictwa na organizm człowieka. W krajach Unii Europejskiej światłolecznictwo stosowane jest jako terapia z wyboru. Do chwili obecnej w Niemczech stosowana jest w około 180 klinikach i szpitalach. W Skandynawii od wielu lat w prawie wszystkich szpitalach, portach lotniczych i wielu biurach znajdują się pokoje do światłolecznictwa.

Przeciwwskazania:

Światłolecznictwo nie może być stosowana przez osoby leczone preparatami farmakologicznymi dającymi nadwrażliwość na światło (np. preparaty litu, chloropromazyna, fuoxetyna, imipramina, amiodaron, thioridazyna, hydro chlorothiazyd, propranolol). Nie mogą jej stosować osoby ze schorzeniami narządu wzroku (jaskra, choroby siatkówki, choroby soczewki). W przypadku innych chorób oczu należy zasięgnąć porady okulisty. Światłolecznictwo nie może być prowadzone w przypadkach wystąpienia migreny oraz przy nadpobudliwości nerwowej.
Osoby uczulone na UV mogą stosować fototerapię. W lampie FOTOVITA zastosowano filtr całkowicie eliminujące zakres promieniowania ultrafioletowego.
W przypadku występowania suchości gałek ocznych podczas stosowania fototerapii, można zakraplać oczy 1-2 kroplami roztworu soli fizjologicznej dostępnej w aptekach.